Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZSV_MO_13B_JUD_dějiny_svatky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (87 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Židovské dějiny

Příchod izraelských kmenů

Hranici starověkého Izraele tvořilo na západě Středozemní moře, východní hranice byla pohyblivá a závisela na rozloze obdělávané půdy, přecházející v poušť. Na severu tvořilo hranici město Dan a pohoří Hermon, jih zabírala poušť Negev s městem Beer Ševou.

Před příchodem izraelských kmenů bylo toto území převážně osídleno semitskými Kenanejci, kteří sem pronikli kolem roku 2000 před občanským letopočtem (př.o.l. -jiné označení éry počítané od narození Krista). Celé území se podle nich nazývalo Kenaán.

Kolem r 1250 př. o. 1. pronikly do Kenaánu izraelské (hebrejské) kmeny. Hlavním písemným pramenem o nich je Bible:

Líčí osudy patriarchů Abraháma, Izáka, Jákoba a Josefa, kteří jako polokočovníci putovali se svými stády. Jákob měl též přízvisko „Izrael", což hebrejsky znamená „Bůh bojuje, Bůh vládne". Podle Jákoba-Izraele dostalo celé společenství potomků praotců svůj název.

Část Izraelců se usadila v Egyptě, kde se později dostala do otrockého postavení, avšak ke svobodě je vyvedl Mojžíš (Moše), zakladatel židovského náboženství - judaismu.

Odchod z Egypta do Země zaslíbené

Podle biblické zvěsti se zjevil v hořícím keři Bůh-Hospodin Mojžíšovi a pověřil ho, aby Izraelce vyvedl z Egypta a vedl je do Kenaánu. Během čtyřicetiletého putování pouští dal Hospodin Izraeli na kamenných deskách vyryté své Učení a uzavřel s Izraelem smlouvu: Stal se Izraeli Bohem a Izraelci jeho božím lidem.

Podle potomků v Bibli zmiňovaného praotce Jákoba se Izraelité dělili na dvanáct kmenů, které vytvářely kmenová seskupení. Poutem jim byla víra v biblického Boha. Izraelci postupně získávali převahu a nakonec se stali převládajícím etnickým prvkem země, kterou nazvali Zemí izraelskou (hebrejsky „Erec Jisrael").

Davidovo a Šalomounovo království

V průběhu dalšího historického vývoje izraelské kmeny ztrácely svůj polonomádský charakter a usazovaly se. To a vliv sousedních států vedly posléze ke vzniku izraelského království. Královskou hodnost získal vojevůdce Saul (kolem 1020 -1000 př.o.l.), který však byl zastíněn Davidem. Ten se stal králem po Saulově smrti v boji s Filištíny. David vládl v letech 1000 - 960 př.o.l. Nejvýznamnějším Davidovým činem bylo sjednocení izraelských kmenů. Za své hlavní město si David zvolil Jeruzalém, který opevnil a přestavěl. Porazil sousední státy a nakonec vytvořil silné království.

Nástupcem Davida se stal jeden z jeho synů Šalomoun, který vládl přibližně v letech 960 - 922 př.o.l. Hlavním Šalomounovým činem byla stavba jeruzalémského chrámu k poctě Hospodina.

Izraelské a judské království

Davidovo a Šalomounovo království trpělo rozpory mezi severní a jižní částí země. Odtržením severní části vznikla dvě království - jižní judské s hlavním městem Jeruzalémem a severní izraelské, jehož hlavním městem se stalo Samaří.

Témata, do kterých materiál patří